Pomoc prawna frankowiczom – jak uzyskać wsparcie w walce z bankami

0
46

Pomoc prawna frankowiczom – jak uzyskać wsparcie w walce z bankami

Frankowicze to osoby, które w latach 2000-2010 zaciągnęły kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. W momencie brania kredytów wydawało się, że to korzystna opcja, jednak po kilku latach wartość franka zaczęła rosnąć, a raty kredytów stały się coraz wyższe. Wiele osób znalazło się w trudnej sytuacji finansowej i zaczęło szukać sposobów na poradzenie sobie z problemem. Jednym z nich jest pomoc prawna.

Jakie problemy napotykają frankowicze?

Frankowicze, którzy zaciągnęli kredyty w okresie boomu na rynku nieruchomości, mieli nadzieję na szybki wzrost wartości swoich mieszkań. Niestety, wiele z nich zamiast zysku zaczęło notować straty, ponieważ rata kredytu wzrosła do takiego stopnia, że nie byli w stanie jej spłacić. Wartość kredytów hipotecznych zaciągniętych we frankach szwajcarskich była uzależniona od kursu tej waluty.

Kolejnym problemem jest niejasność umów kredytowych, które były często napisane w sposób skomplikowany i trudny do zrozumienia dla przeciętnego klienta. Wielu frankowiczów nie zdawało sobie sprawy z faktu, że zaciągając kredyt we frankach szwajcarskich, narażają się na ryzyko wzrostu kursu tej waluty.

Frankowicze mieli też problem z wyborem sposobu spłaty kredytu. Banki oferowały im wówczas trzy możliwości: spłatę kredytu we frankach, spłatę kredytu w złotówkach po przeliczeniu na kurs franka, spłatę kredytu w złotówkach po przeliczeniu na kurs euro. Wiele osób zdecydowało się na pierwszą opcję, ponieważ wydawała się najkorzystniejsza. Niestety, z biegiem czasu okazało się, że to najgorszy wybór, ponieważ rata kredytu wzrosła do niebotycznych wysokości.

Jak pomagać frankowiczom?

W walce z bankami frankowiczom może pomóc pomoc prawna. Radcy prawni i adwokaci specjalizujący się w sprawach dotyczących kredytów frankowych pomagają klientom w walce z bankami i uzyskaniu zwrotu nienależnie pobranych odsetek.

Adwokaci i radcy prawni oferują różne formy pomocy. Może to być indywidualna konsultacja, pomoc w negocjacjach z bankiem, reprezentowanie klienta przed sądem czy złożenie pozwu zbiorowego. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i potrzeb klienta.

Przy wyborze pomocy prawnej warto zwrócić uwagę na doświadczenie i specjalizację prawnika. Adwokat lub radca prawny powinien mieć doświadczenie w prowadzeniu spraw dotyczących kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich oraz posiadać odpowiednie kompetencje i wiedzę w tej dziedzinie.

Możliwości frankowiczów

Frankowicze mają kilka możliwości, jeśli chodzi o walkę z bankami. Jednym z nich jest negocjowanie warunków kredytu ze swoim bankiem. Warto wiedzieć, że wiele banków jest skłonnych do negocjacji i zawierania porozumień z klientami, którzy mają problemy ze spłatą kredytu. Można np. prosić o zmianę waluty kredytu na złotówki lub przeliczenie raty kredytu na kurs franka sprzed kilku lat.

Inną opcją jest złożenie pozwu przeciwko bankowi. W Polsce funkcjonują już setki takich pozwów, w których frankowicze domagają się zwrotu nienależnie pobranych odsetek. Wiele z nich zakończyło się pozytywnie dla frankowiczów.

Trzecią opcją jest dołączenie do grupy frankowiczów i wzięcie udziału w pozwie zbiorowym. Działające w Polsce organizacje frankowiczów gromadzą osoby, które mają problemy z kredytami we frankach szwajcarskich i chcą walczyć z bankami wspólnymi siłami.

Podsumowanie

Kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich to problem wielu polskich rodzin. Wielu frankowiczów znajduje się w trudnej sytuacji finansowej i szuka sposobów na poradzenie sobie z problemem. Jednym z nich jest pomoc prawna. Adwokaci i radcy prawni specjalizujący się w sprawach dotyczących kredytów frankowych pomagają klientom w walce z bankami i uzyskaniu zwrotu nienależnie pobranych odsetek. Frankowicze mają kilka możliwości, jeśli chodzi o walkę z bankami, takie jak negocjacje z bankiem, złożenie pozwu indywidualnego lub udział w pozwie zbiorowym. Warto pamiętać, że walka z bankiem nie jest łatwa i wymaga czasu, wysiłku i pieniędzy, jednak może